Na wakacje: Belgia Północna - Flandria, Belgia
Przewodnik turystyczny: Belgia/ Belgia Północna - Flandria
9°C
- Opady:
- 0.52 mm
- Zachmurzenie:
- broken clouds%
- Ciśnienie:
- 1029 hPa
- Wiatr:
- 9 km/h356°
Powered by
World Weather Online
World Weather Online
Jeden z trzech autonomicznych regionów administracyjnych Belgii, położony w północnej części kraju. Dominującym językiem jest tu niderlandzki (flamandzki). Oficjalnie Region Flamandzki dzieli się na pięć prowincji administracyjnych – Antwerpia, Brabancja Flamandzka, Flandria Wschodnia, Flandria Zachodnia, Limburgia. Geograficznie na jego obszarze znajduje się także stolica – Bruksela, jednak jest ona wyłączona z regionu administracyjnego i sama stanowi odrębną jednostkę terytorialną (pomimo tego, że w Brukseli znajduje się siedziba parlamentu i rządu regionu).
Regiony
- Flandria Zachodnia – północno-zachodnia część Belgii, obejmująca belgijskie prowincje Zachodnia Flandria i Wschodnia Flandria. Ten region kraju leży nad Morzem Północnym, a jednym z najważniejszych miast w tym rejonie jest Brugia.
- Flandria Wschodnia – północno-wschodnia część Belgii, obejmująca belgijskie prowincje Antwerpia, Brabancja Flamandzka i Limburgia. W tym rejonie znajduje się jedno z najbogatszych miast handlowych w Europie – Antwerpia, oraz wydzielony z obszaru Brabancji Flamandzkiej Region Stołeczny Bruksela.
Ośrodki i atrakcje
- Największe miasta: Bruksela, Antwerpia, Gandawa, Brugia, Leuven.
- Najciekawsze atrakcje turystyczne: La Grand-Place w Brukseli (UNESCO), XIX-wieczne windy na starym Canal du Centre (UNESCO), Waterloo, pochód olbrzymów i smoków (UNESCO), Floralies Gantoises w Gandawie.
- Najpopularniejsze ośrodki turystyczne: Bruksela, Brugia – ”flamandzka Wenecja”, Antwerpia Rubensa, Gandawa.
Geografia i przyroda
Flandria to region w północnej części kraju. Jest to kraina niderlandzkojęzyczna. Region można podzielić na pięć prowincji: Antwerpia, Flandria Wschodnia, Flandria Zachodnia, Limburgia, Brabancja Flamandzka. Flandria to nizinna aluwialna kraina, gdzieniegdzie bagienna.Historia
Na ziemiach tych żyli Celtowie, później pojawili się Rzymianie. Plemiona germańskie zaczęły się tu osiedlać w III w. W VII w. władzę nad krainą objął Karol Wielki. Gdy państwo się rozpadło, region stanowił lenno Francji. Flandria była jednym z najbogatszych terenów w Europie między XII w. a XV w. Ludność żyła z tkactwa, sukiennictwa i handlu. Wśród najważniejszych ośrodków warto wymienić Burgię. Dzisiejsza Flandria przez długie lata była obiektem konfliktów i należała do różnych państw: Francji, Burgundii. Później przeszła w ręce Habsburgów, była częścią hiszpańskich Niderlandów. Po wojnie o sukcesję hiszpańską w 1713 r., stała się częścią Austrii. Walki Wielkiej Rewolucji Francuskiej znów sprawiły, że Flandria znalazła się we władzy Francji. Warto wrócić jeszcze do wieku XV, gdy pojawił się renesans z takimi postaciami jak Jan van Eyck oraz Rogier van der Weyden. W XVI w. miała miejsce wojna o niepodległość niderlandzką. Wtedy to Flandria została podzielona na katolicką i protestancką. Część katolicka objęła południe regionu i przystąpiła do unii w Arras, podczas gdy północna część do unii w Utrechcie. Gdy Napoleon przegrał pod Waterloo Flandria stała się częścią Królestwa Zjednoczonych Niderlandów (Belgia, Holandia, Luksemburg). Jednak władca nie szanował katolików w państwie, zbytnio faworyzował protestantów, co doprowadziło do walk. Flandria i Walonia oderwały się od Królestwa Zjednoczonych Niderlandów jako niepodległa Belgia. Zarówno I, jak i II wojna światowa pogłębiają konflikt pomiędzy regionami. W końcu 1962 r. ustalono granicę pomiędzy Walonią a Flandrią. W 1970 zostaje utworzona wspólnota francuska (Walonia wraz z Brukselą).Sport i rekreacja
- To doskonałe miejsce na wycieczki piesze i rowerowe.
- Dobrym sposobem na spędzanie czasu są loty balonem i paralotnią.
- Żeglowanie po rzece może być wspaniałym wypoczynkiem.
- Na miłośników adrenaliny czekają tu różnego typu wyzwania, m.in. bungee czy rafting.
Informacje praktyczne
- Waluta – Belgia należy do strefy euro. Od 2002 roku euro jest walutą obowiązującą w kraju. Wcześniej był to frank belgijski.
- Wizy – Nie ma obowiązku wizowego. Belgia, podobnie jak Polska, należy do UE oraz Schengen i można podróżować na podstawie dowodu osobistego.
- Ubiór – brak ograniczeń. Jedynie w przypadku obiektów sakralnych, jak kościoły, należy dostosować swój ubiór, raczej zakrywając gołe ramiona i nogi, przez wzgląd na szacunek dla miejsca. Religią dominującą w Belgii jest katolicyzm (ok. 90%).
- Czas – strefa czasowa UTC +1 – zima, UTC+2 – lato.
Powered by
World Weather Online
Belgia Północna - Flandria, Belgia - prognoza pogody
- 11°C
- opady:
- brak
- zachmurzenie:
- broken clouds%
- wilgotność:
- 93%
- widoczność:
- 10000 km
- ciśnienie:
- 1029hPa
- wiatr:
- 10 km/h
- wsch. słońca:
- 07:58
- zach. słońca:
- 16:56
- min.6°C max.12°C
- opady:
- brak
- wiatr:
- 4 km/h
- wsch. słońca:
- 07:59
- zach. słońca:
- 16:55
- min.4°C max.9°C
- opady:
- brak
- wiatr:
- 15 km/h
- wsch. słońca:
- 08:01
- zach. słońca:
- 16:53
- min.5°C max.7°C
- opady:
- 1.46 mm
- wiatr:
- 21 km/h
- wsch. słońca:
- 08:03
- zach. słońca:
- 16:52
- min.0°C max.6°C
- opady:
- 0.19 mm
- wiatr:
- 23 km/h
- wsch. słońca:
- 08:04
- zach. słońca:
- 16:51